ÜRÜNLERİMİZ / Kakaolar

 Kakao (Natürel)  İşlenmemiş dolayısıyla düşük ph’lı ve açık renkli üründür. Özellikleri: Yağ Oranı: % 10 -12 Raf Ömrü: 18 ay Kullanım Alanları: Renk ve tat verici olarak, Çikolata Kaplama ve Dolgu ürünlerinde , Çikolatalı şekerlemelerde , Biskuvi ve Kek üretiminde , Puding ve Süt ürünlerinde, Fırıncılık ürünlerinde , Dondurma üretiminde ve Hazır toz içecekler gibi bir çok gıda ürünlerinde kullanılmaktadır .

 Kakao (Alkalize)  Alkalize edilmiş ve ph’sı yükseltilmiş kakaodur, ph’sı ile doğru orantılı olarak koyu renge sahiptir. Özellikleri: Yağ Oranı : % 10 -12 Raf Ömrü : 18 ay Kullanım Alanları: Renk ve tat verici olarak , Çikolata Kaplama ve Dolgu ürünlerinde , Çikolatalı şekerlemelerde , Biskuvi ve Kek üretiminde , Puding ve Süt ürünlerinde, Fırıncılık ürünlerinde , Dondurma üretiminde ve Hazır toz içecekler gibi bir çok gıda ürünlerinde kullanılmaktadır.

 Kakao Yağı  Kakao yağı olarak adlandırılan theobrama yağı, soluk sarı rengi ve saf ve yenilebilir olan kakao çekirdeğinin kavrulmasının ardından fermente edilmesiyle elde edilir. Özellikleri: Kakao yağı uzun süre raf ömrüne sahip olan, bilinen en kararlı yağlardan olup doğal bileşiğinde bulunan antioksidanlar sayesinde acıma ve ekşime karşıtıdır. Bunun yanında kadifemsi dokusu, hoş ve yumuşatıcı özelliği ile popüler bir yağdır. Kakao yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır ve 34 dereceden sonra erimeye başlar. Kullanım Alanları: Gıda ve kozmetik sektöründe sık kullanılan bir yağ çeşididir. Kakao yağı esas olarak çikolatanın hammaddesidir. Şekerlemelerde de kullanılır. Çikolata üretiminde kakao tozuyla bir arada kullanılır. Şekerleme ve beyaz çikolatalarda kakao tozu değil, kakao yağı kullanılır.

 Kakao Likörü  Kakao likörü için kısaca kavrulmuş kakao çekirdeğinin öğütülerek akıcı hale getirilmiş şeklidir. Kakao likörünün kalitesi kullanılan çekirdeğe bağlıdır. Genellikle üreticiler istenilen kalite, aroma ve lezzeti kazandırmak için farklı çeşitlerdeki çekirdekleri uygun oranlarda birbirleri ile karıştırırlar. Çikolata üretiminin ana maddesi olan kakao likörü sanıldığı gibi alkol içeren bir madde değil; kakao kitlesidir. Kullanım Alanları: Çikolata yapımına gelecek olursak; gerek kakao, gerekse çikolata imalatının ilk aşaması kakao likörüdür. Meydana gelen kakao likörüne kakao yağı ilave edilir ve istenen çeşide göre sütlü ya da bitter çikolatalara dönüşebilirler. Sütlü çikolataya ve yalnızca kakao yağından yapılan beyaz çikolataya ilaveten süt ve şeker eklenip bir karışım elde edilir. Özellikleri: Raf Ömrü: 12 ay Yağ oranı minimum %52 dir.

 

 
 
A few replica rolex days ago the move, his wife in the finishing replica watches time pulls out of the bookcase watch, not uk replica watches to use traces, just on the case cracked a replica rolex crack. His wife to give it to me, questioning is there a story or case crack the so why Lord your rolex replica watches preserved, homes are not allowed to be taken out.
 
As İleri Gıda Müh. İn? San. ve Tic. Ltd. Şti.
İSTO?C Plaza 10.Kat No: 85 Bağcılar / İSTANBUL
Tel.: +90 212 659 43 25 - Fax.: +90 212 659 75 65
info@asgidakimyasallari.com
Alışveri?Sitesi Çadır Şemsiye Detoks Cihaz?/font>
, who has been instrumental in the success of the Fendi brand over the last 30 years.